تعمیر ماشین آلات صنعتی

محافظ لنز

همانطور که از نام این قطعه مشخص است، وظیفه محافظت از لنز دستگاه برش لیزر در برابر آلودگی های محیطی، چربی و گرد و غبار به عهده محافظ لنز است. البته این به این معنی نیست که محافظ لنز از هرگونه آلودگی در امان خواهد بود اما امکان تمیز کردن و در صورت نیاز تعویض محافظ لنز برای کاربر بسیار ساده تر از خرید و تعویض لنز دستگاه برش لیزر است. در ادامه به طور دقیق تر به کارایی و مزیت های استفاده از محافظ لنز پرداخته خواهد شد.

لنز محافظ لیزر

لنز محافظ لیزر یکی از قطعات اصلی در دستگاه برش لیزر است که نقش به سزایی در مراقبت و کارایی دستگاه برش لیزری دارد. این قطعه از جنس شیشه به صورت اشکال دایره ای شکل یا هشت ضلعی و با نام پروتکتور نیز شناخته میشود. عملکرد اصلی این قطعه جلوگیری از عبور هرگونه غبار، دوده و رطوبت به داخل هد و دستگاه لیزر است.

به طور کلی محافظ لنز یا پروتکتور لنز در دو مدل عرضه میشود که شما میتوانید بر اساس نیاز نسبت به خرید و استفاده از آنها اقدام نمایید.

  • محافظ لنز فوکال
  • محافظ لنز کلیماتور

عملکرد محافظ لنز به چه صورت است؟

از آنجایی که در محیط های صنعتی، فضا آلوده بوده و گرد و غبار در آن زیاد است، احتمال چسبیدن آلودگی ها و گرد و غبار به لنز بالاست و ممکن است عملکرد دستگاه را با مشکل همراه کند و خطای دستگاه در هنگام برش قطعات به حداکثر برسد. استفاده از محافظ لنز لیزر این امکان را میدهد تا عمر هد لیزر افزایش پیدا کرده و تنها با تمیز کردن محافظ لنز بتوان به طور مجدد از قطعه استفاده کرد.

در هنگام تعمیر، تعویض و نگهداری محافظ لنز به چه مواردی دقت کنیم؟

اگر از محافظ لنز لیزر استفاده میکنید، توجه به این نکته ضروری است که نمیتوان این قطعه را تعمیر کرد و در صورتی که نتوان از آن به درستی استفاده کرد و یا عملکرد دستگاه لیزر را با مشکل مواجه کند، باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد. تنها میتوان نسبت به تمیز کردن و یا تعویض این قطعه اقدام کرد.

  • برای تمیز کردن محافظ لنز، باید به دقت عمل کرد و پیچ قسمت جلویی هد را باز کرده و محافظ لنز را خارج کرد. برای تمیز کردن این قطعه توصیه میشود از پارچه مخصوص و مواد تمیز کننده مختص به این کار استفاده کرد.
  • یکی از اصلی ترین مشکلات کثیف بودن لنز دستگاه برش لیزر، حرارت زیادی است که دستگاه از خود ساطع میکند. علت این اتفاق تلاش برای برش قطعه مورد نظر است. یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در این صورت ایجاد میشود، آسیب دیدن لایه آنتی رفلکس است که باعث پایین آمدن کارایی لیزر در عبور اشعه های لیزر است که به موجب آن کیفیت و همچنین سرعت برش دستگاه برش لیزر تا حد محسوسی کاهش میابد.
  • از راهکارهای مفید برای تمیز کردن محافظ لنز لیزر، میتوان به استفاده از گوش پاک کن و الکل طبی و یا چوبک مخصوص تمیز کردن لنز اشاره کرد که البته با توجه به دسترسی به هرکدام از این مواد، میتوان نسبت به تمیز کردن محافظ و یا لنز دستگاه پرداخت.

جمع بندی و سخن پایانی

بدون شک تعویض و یا نگهداری محافظ لنز باید در خلال با دیگر مراحل سرویس های دوره ای دستگاه های لیزر و یا تعمیر و نگهداری دستگاه انجام شود. توصیه میشود از تمیز کردن لنز و یا محافظ لنز به طور خودسرانه پرهیز کرده و این کار توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود. مجموعه پایا پیشرو سرویس یکی از قدیمی ترین، معتبر ترین و شناخته شده ترین شرکت ها در زمینه ارائه خدمات با کیفیت در زمینه تعمیر، نگهداری و اورهال ماشین آلات صنعتی میباشد. شما میتوانید به منظور تعمیر دستگاه برش لیزر و یا تعویض محافظ لیزر و یا کسب مشاوره رایگان در این زمینه با شماره تلفن های 55490207-021 و 55490208-021 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *