دسته‌بندی نشده

تعمیر نورد

دستگاه نورد فلزات، یکی از پرکاربردترین و شناخته شده‌ترین دستگاه ها در صنعت به شمار میرود. اگر فرایند سرویس های دوره ای و تعمیر این دستگاه در فواصل زمانی مشخصی انجام شود  این امکان فراهم میشود تا در صورت مشاهده هرگونه خرابی یا نقص در عملکرد دستگاه، هرچه سریعتر نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

دستگاه نورد هم از این قاعده مستثنی نیست و مانند سایر ماشین آلات صنعتی بهتر است در صورت مشاهده کوچکترین مشکلی در عملکرد آن، هرچه سریعتر نسبت به تعمیر  نورد و دیگر دستگاه های صنعتی مورد استفاده اقدام کرد. در ادامه به معرفی دستگاه نورد، کارایی و مزیت های استفاده از آن پرداخته خواهد شد.

آشنایی با فرایند نورد

اگر برای اولین بار است که با فرایند نورد کردن آشنا میشوید، باید بدانید که این فرایند در واقع یکی از روش های شکل دهی موادیست که قابلیت تغییر شکل دارند. فلزات یکی از متریال هایی هستند که در دمایی نزدیک به دمای اتاق قابلیت موم‌سانی و تغییر شکل دارند. همچنین در مواردی که خاصیت موم‌سانی در دمای اتاق وجود ندارد میتوان از روش های جایگزین مانند نورد گرم، استفاده کرد.

نورد یکی از بهترین روش ها برای تغییر شکل فلزات به حالت مورد نظر است و این تغییر حالت با عبور از غلتک ها رخ میدهد و با این روش میتوان محصولات متنوعی از جمله تیرآهن و نبشی تولید کرد.

انواع نورد

همانطور که اشاره شد، فرایند نورد کردن فلزات در دو حالت نورد گرم و نورد سرد ممکن است که هرکدام ویژگی ها و شرایط مخصوص استفاده از خود را دارند. در ادامه به طور خلاصه به معرفی هرکدام از این روش ها پرداخته خواهد شد:

 • نورد گرم

در این روش، تنظیم و کنترل دما از اهمیت بالایی برخوردار است و توصیه میشود به منظور بدست آمدن محصولی همگن، از دمایی یکنواخت و بالاتر از دمای تبلور فلز استفاده شود. در صورتی که دمای نورد گرم از دمای تبلور فلز کم باشد، شکل پذیری فولاد به سختی ممکن است. از این روش برای تولید قطعات و محصولات فلزی از شمش استفاده میشود. طی این فرایند در ابتدا شمش به رول تبدیل شده و پس از آن به رول ها از بین غلتک های نورد، عبور داده خواهند شد تا به شکل مطلوب برسند.

از مزیت های اصلی نورد گرم، میتوان به شکل‌پذیری بالا، قیمت پایین‌تر اشاره کرد، همچنین قطعات بدست آمده در این روش خشک یا سخت نمیشوند.

 • نورد سرد

پردازش در نورد سرد بهتر و با کیفیت تر از نورد گرم انجام شده، از همین رو میتوان از این روش برای تولید قطعات با کوچک تر و با ابعاد دقیق تر استفاده کرد. در این روش از نورد، دمای انجام فرایند باید کمتر از دمای اتاق باشد تا کیفیت بالاتری به دست آید. البته توجه به این نکته نیز ضروری است که در نورد سرد؛ بجای استفاده از گرما از تنش مکانیکی استفاده میشود.

از مزیت های استفاده از نورد سرد میتوان به داشتن ظاهری زیبا و دقیق، حمل و نقل آسان و مقاومت بالای محصول نهایی اشاره کرد.

دستگاه نورد

به طور کلی دستگاه نورد از دو سری غلتک تشکیل شده که با تامین نیروی مورد نیاز در دو جهت مخالف یکدیگر حرکت میکنند. نورد از 3 بخش اصلی قفسه، یاتاقان و محفظه محافظ یاتاقان تشکیل شده است. غلتک ها درون محفظه ای به اسم محفظه قرار میگیرند که بر اساس تعداد قالب و طراحی مدل های مختلفی دارند.

 • قفسه دو غلتکی

در این مدل از نورد، از چرخش غلتک ها در دو جهت میتوان برای کاهش ضخامت ورق، استفاده کرد.

 • قفسه سه غلتکی

در این مدل، از سه رول یا غلتک استفاده میشود که رول بالا و پایین در جهت هماهنگ و رول میانی در خلاف جهت حرکت میکند. در صورت استفاده از این قفسه ها دیگر نیازی به حرکت رفت و برگشتی نیازی نیست.

دستگاه نورد در چه مواردی کاربرد دارد؟

به طور کلی فرایند نورد به خصوص برای شکل دهی قطعات فلزی کاربرد گسترده ای دارد و از آن میتوان برای نورد آهن و میلگرد استفاده کرد که در ادامه به طور تخصصی تر به آن پرداخته خواهد شد.

 • نورد آهن

از نورد آهن برای تغییر ابعاد و دستیابی به ابعاد مورد نظر استفاده میشود. آهنی که به روش نورد گرم تولید میشود انعطاف و مقاومت بالایی داشته و در صنعت ساختمان سازی میتوان از آن استفاده کرد.

 • نورد میلگرد

یکی از بهترین روش ها برای تولید میلگرد، فرایند نورد گرم است که با عبور شمش فولادی از دستگاه نورد و تبدیل به لوله های باریکتر و تکرار این فرایند میتوان به میلگردهای با ضخامت دلخواه دست پیدا کرد.

چرا تعمیر نورد اهمیت دارد؟

همانطور که در ابتدا اشاره شد، تعمیر دستگاه های نورد این امکان را فراهم میکند تا پیش از وارد شدن آسیب های جدی به دستگاه، خرابی های احتمالی شناسایی شده و از متوقف شدن کارایی دستگاه به طور کامل، جلوگیری شود. از آنجایی که تعمیر نورد مانند دیگر دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی دارای اهمیت است، توصیه میشود نهایت دقت در سرویس های دوره ای به کار گرفته شود. به همین منظور در ادامه لیستی از نکاتی که باید در هنگام تعمیر نورد مورد بررسی قرار گیرد، تهیه شده است.

 • پیش از شروع کار با دستگاه نورد، در ابتدای کار به بررسی دستگاه بپردازید.
 • در صورت مشاهده شل شدن پیچ نسبت به سفت کردن آن اقدام کنید، از عملکرد صحیح ترمز دستگاه، اطمینان حاصل کنید.
 • در فواصل زمانی معینی به صورت هفتگی و ماهیانه به بررسی عملکرد دستگاه بپردازید.
 • در زمان تمیز کردن، نگهداری و تعمیر نورد حتما به دفترچه راهنمای دستگاه توجه کرده و مطابق دستورالعمل های داده شده، عمل کنید.
 • ایمنی دستگاه نورد به دلیل کارکرد حساسی که دارد، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید به دقت بررسی شود.
 • توجه به کارکرد فیلترهای دستگاه و روغن هیدرولیک مورد استفاده در دستگاه نیز باید در زمان نیاز تامین و یا تعویض شود.

از آنجایی که کارکرد دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است، توصیه میشود کلیه مراحل نگهداری و تعمیر و تعویض قطعات توسط تکنسین باتجربه و متخصص در این زمینه انجام شود. تعمیر نورد نیز از همین قاعده پیروی کرده و توصیه میشود به هیچ عنوان خودسرانه نسبت به تعویض قطعات و تعمیر آن اقدام نشود. پایا پیشرو سرویس یکی از معتبرترین و قدیمی ترین مجموعه ها در زمینه تعمیر و انجام سرویس های دوره ای ماشین آلات صنعتی به شمار میرود، شما میتوانید به منظور تعمیر نورد و یا سایر خدمات مرتبط با تعمیر و تعویض قطعات دستگاه های مورد استفاده در صنعت با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل کرده و مشاوره رایگان در این زمینه کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *