تعمیر ماشین آلات صنعتی

تعمیر کنترلر

محیط زندگی و آنچه که در پیرامون ما وجود دارد تا حد زیادی متشکل از انواع فلزاتی است که هر یک از لحاظ ویژگی‌های ساختاری و مشخصات ظاهری تفاوت‌هایی داشته و با پیچ و خم‌های ساده تا پیچیده، انواع سازه‌ها، تجهیزات و کالاهای صنعتی و غیرصنعتی مورد نیاز ما را تشکیل می‌دهند.

در گذشته تولید کالا و تجهیزات فرم‌دهی، پرس و خم فلزات به صورت دقیق و بی‌نقص، آن هم به روش‌های سنتی و دستی، سختی‌ها و روند کندی را به همراه داشت؛ اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، امکان طراحی و تولید انواع کالا و تجهیزات فلزی با مشخصات ظاهری حرفه‌ای، کیفیت ساختاری و سرعت عمل بالا مقدور است.

نمایی از نحوه تعمیر کنترلر

آشنایی با پرس برک و انواع آن؛ مقدمه تعمیر کنتلر

پیش از پرداختن به موضوع اصلی یعنی تعمیر کنترلر، لازم است با ساختار و نحوه عملکرد دستگاه پرس برک، به عنوان بهترین تجهیزات روز جهت ایجاد خم در فلزات آشنا شوید؛ چرا که امروزه بسیاری از کالاها، تجهیزات و سازه‌های پیرامون ما توسط ماشین‌های پرس فرم‌دهی می‌شوند.

رشد چشمگیر تجهیزات در دنیای صنعت و ارتقاء سطح کاری در حوزه فلزات سبب شده تا ماشین‌های مدرن جهت ایجاد انحنای فلزات در یک خط مستقیم به صورت ماشین‌های هیدرولیک یا کامپیوتری CNC تحت عنوان دستگاه پرس برک مورد استفاده قرار بگیرند.

دستگاه‌های پرس برک از لحاظ ساختار و نحوه عملکرد انواع مختلفی دارند که سه نمونه این تجهیزات بر اساس عملیات شامل دستگاه‌های فشاری دستی، پرس هیدرولیک و پرس CNC می‌شوند؛ در این بین نیز نمونه‌های CNC با کنترل‌های مجهز مانند کنترلر delem و cybelec از پیشرفته‌ترین ماشین‌های خم‌کن محسوب می‌شوند.

پرس برک CNC: این مدل از پرس برک با بهره‌گیری از کنترل کامپیوتری و فناوری هوشمند بهترین دقت و بالاترین کارایی در برنامه‌ریزی جهت ایجاد انحنای فلزات را دارد؛ که این قابلیت توسط کنترلر و اتصال آن به کنترل دستگاه پرس انجام می‌شود.

به این منظور لازم است تا اپراتور دستگاه با تجربه و دقت کافی تمامی داده‌های لازم از قبیل ضخامت ورق، مختصات الگو، زاویه خم‌ و… را از طریق کنترل cybelec و delem تنظیم و اعمال کند؛ به این منظور می‌توان سه محور Y1, Y2 و X را برای دستگاه پرس تعریف کند تا حین خم فلز مدنظر توسط دستگاه اجرا شود.

البته جهت ایجاد خم در الگوهای پیچیده امکان ارتقا دستگاه و افزایش داده‌های جزئی‌تر در محورهای Z1 و Z2 و R1 نیز وجود داشته و با بهره‌مندی از کنترلر‌های مجهز و پر آپشن delem و cybelec اجرای جزئیات بیشتر در طراحی‌های پیچیده مقدور است.

از آن‌جایی که کنترل آیتم‌های مختلف دستگاه‌های CNC مانند گیج پشتی، رم، قدرت، دقت و زاویه خم ورق‌ها توسط نرم‌افزار کامپیوتری و کنترلرهای هوشمند انجام می‌گیرد، لذا راندمان کار و کیفیت خروجی محصولات بسیار بالا بوده و امکان ویرایش داده‌ها و اصلاح پارامترهای مورد نیاز توسط کنترلر‌ها تغییر و تنظیم مجدد زاویه‌دهی را ممکن می‌سازد.

تعمیر کنترلر

کنترلر سی ان سی چیست؟

فرآیند طراحی و تولید یک قطعه توسط دستگاه‌های پیشرفته و مدرن پرس برک CNC به صورت تمام‌اتوماتیک انجام شده و تعریف و اعمال مختصات و فیزیک قطعه مدنظر با کمک نرم‌افزار طراحی CDA و کاملا کامپیوتری تعیین می‌شود.

سپس این داده‌ها توسط کامپیوتر CAM برای ماشین پرس برک قابل فهم شده و روی کنترل عددی CNC بارگذاری می‌گردد؛ در نهایت دستگاه بریک به صورت یک ماشین اتوماتیک و متشکل از ابزارهای مختلف، قطعه مدنظر را در محورها و زوایای تعیین‌شده انحنا می‌دهند. کنترلرهای دستگاه CNC در سه دسته کلی  قرار می‌گیرند که عبارت‌اند از:

 1. Pc Based (کامپیوتری)
 2. Sime Pc Based (نیمه کامپیوتری)
 3. Stand Alone (بدون اتصال به کامپیوتر)

کنترلرهای delem و cybelec

همانطور که اشاره شد در جدیدترین متد ایجاد خم در سازه‌های صنعتی، تجهیزات اتوماتیک جایگزین بسیار کاربردی و پربازدهی جهت ایجاد خم و زاویه دهی به ورق‌های فلزی است و امکان اجرای انحنا در محورهای مختلف اهمیت این دستگاه‌های پیشرفته را دوچندان می‌کند.

جهت تسلط بیشتر و افزایش بهره‌وری از دستگاه‌های برک CNC می‌توان سیستم کنترل دستگاه را به کنترلرهای معروف و بسیار مجهز برند delem و cybelec متصل نمود؛ که این دو مورد قابلیت خاصی در تعریف و اجرای دقیق ماتریس، انتخاب سمبه مناسب و شبیه‌سازی خم را دارند.

جهت انتخاب و تهیه کنترلر سازگار و کاربردی برای تنظیم و تسلط بر مکانسیم دستگاه پرس برک لازم است که چهار فاکتور اصلی یعنی: ایمنی، کارایی، سهولت در استفاده و پایداری محصول را در اولویت قرار دهد؛ لذا نکات زیر را در این زمینه مورد توجه قرار دهید.

 • ‌کنترلر مناسب باید قدرت درک، تحلیل، عملکرد و تنظیم آیتم‌های مختلف برای اپراتور را مقدور سازد.
 • ایمنی کار برای اپراتور و سلامت قطعه‌ کار را تامین کند.
 • دقت خمش، امکان تغییر و تنظیم پارامترها، تعریف محورهای خمش اصلی و فرعی بیشتری را فراهم کند.

کنترلر پرس برک Delem

از معروف‌ترین برندهای کنترلر در زمینه کنترل دستگاه CNC تجهیزات delem است که قابلیت da_retrofit این کنترلر در سری‌های مختلف لمسی و دکمه‌ای، سبب کنترل بدون خطا در تولید ورق‌های فلزی است.

برخی از سری‌های لمسی کنترلرهای delem به طور اختصاصی جهت تنظیم عملکرد ترمزهای فشاری در محورهای پیچشی طراحی شده‌اند؛ البته این سیستم‌ها قادر به کنترل محور Y،X و R نیز‌ بوده و پارامترهای مختلفی مانند زاویه خم را تنظیم می‌کنند.

هریک از سری‌های این برند از کنترلر قابلیت خاصی داشته و موقعیت تمام محورها به صورت اتوماتیک تنظیم می‌شوند و فرآیند خمش را هم در مقیاس بزرگ و بر روی الگوی طراحی شده به درستی شبیه‌سازی خواهند کرد.

علاوه‌براین سیستم ماژولار، اجرای عملیات‌های انعطاف‌پذیر، برنامه‌ریزی گسترده، صفحات نمایشگر لمسی دو‌ و سه بعدی، فرآیند خودکار خمش و برخورد با صفحه، سری نویسی گرافیکی و… نیز از دیگر آپشن‌ها در سری‌های مختلف کنترلر برند delem هستند.

دو مورد از نمونه‌های دکمه‌ای و با قابلیت ‌این برند نیز سری‌های da_66w و da_65r هستند که مجهز به نمایشگرهای سه بعدی ‌و‌ سیستم‌های گرافیکی دو بعدی بوده و امکان اتصال همزمان به چند ماشین، تسلط و راندمان کار را چند برابر می‌کند.

کنترلر پرس برک Cybelec

مورد دیگری از بهترین برندهای فعلی‌ و‌ در عین حال با سابقه کنترلر‌های CNC cybelec هستند؛ که امروزه از معروف‌ترین تولیدکنندگان کنترل کامپیوتری در زمینه‌ ایجاد انحنا ‌و‌‌ زاویه دهی به فلزات محسوب ‌می‌شوند و شامل: چهار سری کنترلر دکمه‌ای و دو سری کنترلر لمسی مجهز به ابزار Cybtouch هستند.

این کنترل‌های کم نظیر قابلیت اتصال بدون سیم بین سیستم دستگاه پرس بریک و کامپیوتر را داشته و صفحه مدرن نمایشگر این مدل‌ها امکان لمس با دستکش و کار کردن را فراهم می‌کند؛ از طرفی امکان برنامه‌نویسی دو بعدی یا سه بعدی به صورت گرافیکی و کاملا مستقیم نیز در این تجهیزات بهینه شده است.

از دیگر آپشن‌های این کنترلرها می‌توان به محاسبه خودکار و متوالی خمش‌ها، تشخیص برخورد با سطح کار، اندازه‌گیری زاویه، کنترل چندین محور حرکت و… اشاره کرد؛ که مجموع این موارد به منظور عملکرد هرچه بهتر و بیشتر ترمزهای فشاری پشت سرهم است.

در مقایسه دو برند معروف و کاربردی این کنترلر‌ها نیز اگرچه برند delem نحوه عملکرد آسانتری دارد و راندمان کار را برای اپراتور سهولت می‌بخشد؛ اما گرانتر بوده و برای هر کاربری جنبه اقتصادی ندارد.

این در حالی است که کنترلرهای cybelec کیفیت فوق‌العاده‌ای دارند و در مقابل می‌توان پیچیدگی این مدل را با ارتقا دادن به سطح کارایی بالا ‌و صرفه اقتصادی قابل ملاحظه‌ای رساند.

تعمیر انواع کنترلر 

در روند کار با این تجهیزات هوشمند نیز مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری ممکن است اختلال یا عدم عملکرد مناسب و دقیق پیش بیاید؛ این مشکلات می‌تواند در خصوص‌ نرم‌افزار کنترلر، عدم اتصال صحیح با کامپیوتر دستگاه، اختلال در برنامه‌ها و یا حتی مشکلات فیزیکی کنترلر باشد.

 • عدم شروع کار توسط دستگاه
 • عدم شناسایی کامپیوتر دستگاه
 • اختلال در اجرای کامل و صحیح تمام فرامین و داده‌ها
 • عدم تصویر یا اختلال در نمایشگر
 • نشان دادن خطا (Error ) در نمایشگر کنترلر

موارد فوق چند نمونه از مشکلات رایج در زمینه‌ کنترلرهای دستگاه پرس برک هستند که می‌توانند فرآیند و راندمان تولید را با مشکل روبرو کنند.

با توجه به تنوع سری‌های لمسی و دکمه‌ای کنترلرهای cybelec وdelem  تعمیر غیر تخصصی این پردازنده‌ها می‌تواند مشکلات بیشتری را به همراه داشته باشد.

لذا در خصوص بروز نقص در ساختار و عملکرد هریک از این هدایتگرها، تغییر برنامه‌ها، تعمیر درایوها، تعمیر نمایشگر، تنظیمات تارت، تعمیر یا تامین قطعات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و… را می‌توانید از تیم مجرب و متخصص (https://pass_parts.com) پیگیری کنید.

لذا کافی است مشکلات کنترلر یا اختلال در عملکرد نامناسب آن را به کارشناسان متخصص این مجموعه توضیح دهید تا با عیب‌یابی حرفه‌ای شما را در خصوص هزینه‌ها، زمان تعمیر و… راهنمای کنند و با تنظیم هر پارامتر و اورهال کردن کنترلر تمام نواقص را رفع نمایند.

سوالات متداول درباره تعمیر کنترلر

اولین قدم در عیب‌یابی کنترلر چیست؟ قسمت برد کنترل پردازنده اصلی دستگاه بوده و پیش از هر اقدامی جهت تشخیص نواقصی مانند: مشکل در موتورها، رله‌ها، اسپیندل، سنسورها و… برد کنترل چک شود.

آیا فرایند تعمیر کنترلرها مشابه است؟ خیر، هر کنترلر از برندهای مختلف دارای ساختار و نحوه عملکرد خاصی است که تعمیر و تعویض هر نقص فنی یا نرم‌افزاری مختص به مدل کنترلر انجام می‌شود.

هزینه تعمیر کنترلر چقدر است؟ مشکلات گسترده‌ای که ممکن است از لحاظ سخت‌افزار یا نرم‌افزاری برای هر مدل کنترلر پیش بیاید برحسب شدت آسیب، میزان تعمیر یا تعویض قطعا جهت رفع عیوب و عملکرد صحیح کنترلر سبب نوسان در برآورد هزینه‌های نهایی تعمیرات می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *