تعمیر ماشین آلات صنعتی

هد اتوفوکوس

هد اتوفوکوس یکی از قطعات جانبی دستگاه لیزر است که برای تمرکز نور لیزر به صورت خودکار بر روی سطح و افزایش دقت عملکرد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این هد در برخی موارد دارای یک سیستم خودکار فوکوس بوده که با تشخیص فاصله بین هد و سطح، سبب تنظیم اتوماتیک فاصله شده و نور لیزر را به صورت دقیق بر روی سطح متمرکز می‌کند.

قابلیت‌های هد اتوفوکوس باعث شده است که عملیات برش، حکاکی و تراش با دقت بالا و به صورت خودکار انجام شود. این هد با استفاده از سنسورها و الگوریتم‌های هوشمند قادر است نور لیزر را بر روی سطح کار فوکوس کند؛ بنابراین با ایجاد یک فاصله دقیق بین سر برش و سطح، یک برش ایده‌آل صورت می‌گیرد.

هد اتوفوکوس تشخیص فاصله را برحسب جنس، ضخامت و مشخصات ساختاری قطعه هدف، بدون هیچ کالیبراسیون دستی انجام می‌دهد و بدین صورت فاصله‌ی مناسب را برای انجام یک برش بدون نقص ایجاد می‌کند؛ بنابراین استفاده از هد اتوفوکوس عملیات لیزر را با کیفیت بالا، دقت برش، کاهش خطا، سرعت عمل و راندمان بالا همراه می‌سازد.

هد لیزر اتوفوکوس معمولاً دارای صفحه نمایش است و اطلاعات اندازه‌گیری را به کاربر نشان می‌دهد؛ همچنین برخی از مدل‌ها قابلیت‌ذخیره سازی داده‌ها و اتصال به کامپیوتر یا تلفن همراه را نیز دارند؛ تا اطلاعات اندازه‌گیری به راحتی قابل استفاده و ذخیره شوند.

هد لیزر چیست؟

پیش از پرداختن به هد اتوفوکوس لازم است ابتدا با هد لیزر و انواع آن آشنا شویم. هد لیزر (Laser head) یا همان سر لیزر، بخشی از دستگاه لیزر است که نور لیزری را تقویت، متمرکز و منتقل می‌کند. این سری از چندین قسمت تشکیل شده که هر کدام در راستای تولید و هدایت یک نور لیزری قدرتمند و برنده‌ نقش دارند؛ لذا در این قسمت تقویت نور رخ می‌دهد و نور لیزری به صورت یک باریکه نازک و هم‌‌سطح تولید شده و در یک جهت خاص تابیده می‌شود.

استفاده از هد لیزر این قابلیت را به دستگاه لیزر اضافه می‌کند که با استفاده از پرتو خطی ایجادشده، فاصله بین خود و نقطه مورد نظر را اندازه‌گیری می‌کند؛ این پرتو پس از خروج از دستگاه لیزر به نقطه‌ای که قرار است اندازه‌گیری شود تابیده می‌شود و سپس پرتو لیزر بازتاب شده، به دستگاه برمی‌گردد و دستگاه با توجه به زمان رفت و برگشت پرتو لیز، فاصله را محاسبه می‌کند.

هد اتوفوکوس لیزر

کاربرد هد لیزر

هد لیزر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد تا ضمن افزایش دقت در تشخیص فاصله و شروع نقطه برش، سرعت عمل، کیفیت و راندمان ‌برش، حکاکی یا نشانه‌گذاری سطوح مختلف را دوچندان کند؛ بنابراین در زیر به برخی از کاربردهای مهم هد لیزر اشاره می‌کنیم:

 1. صنعت برش و حکاکی: در این صنعت برای برش و حکاکی مواد مختلف مانند: چوب، پلاستیک، فلز و شیشه از هد لیزر استفاده می‌شود؛ چراکه این فناوری باعث افزایش دقت و سرعت عملیات برش و حکاکی می‌شود.
 2. صنایع الکترونیک: هد لیزر در صنایع الکترونیک مانند: تولید تابلوهای مدار چاپی، برش مدارهای الکترونیکی روی بردها، حکاکی صفحات فلزی و علامت‌زنی قطعات مختلف استفاده می‌شود.
 3. پزشکی: در عملیات پزشکی نیز مانند جراحی لیزری، حذف خال و زخم‌های بدن، حذف موهای زائد و لیپوساکشن هد لیزر کاربرد دارد؛ لذا در این صنایع به عنوان ابزاری دقیق و کم‌ تهاجم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 4. اتصالات نوری: این فناوری برای ارتباطات با سرعت بالا و کاهش اتلاف در اتصالات نوری طراحی شده است؛ لذا برای انتقال عمودی و افقی اطلاعات، در شبکه‌های ارتباطات نوری مانند فیبر نوری استفاده می‌شود.
 5. علم و تحقیقات: هد لیزر در مطالعات علمی و تحقیقات در زمینه‌های مختلفی مانند فیزیک، شیمی، نانوتکنولوژی و بیولوژی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و ازجمله کاربردهای آن می‌توان به تجزیه و تحلیل سطحی نمونه‌ها، مطالعه و پیگیری رشد سلول‌ها و ایجاد تصاویر سه‌بعدی اشیا اشاره کرد.
 6. صنایع زیبایی و آرایش: این تجهیزات در صنایع زیبایی و آرایش برای حذف نقاط سیاه، جوش و نشانه‌های پوستی، حذف موهای زائد، حذف خال‌های پوستی و… نیز کاربرد گسترده‌ای دارد.
 7. سیستم‌های ردیابی: در سیستم‌های ردیابی و پیگیری مانند: دستگاه‌های GPS، سیستم‌های آنتن ماهواره‌ای و صنایع هوانوردی نیز هد لیزر را به کار می‌گیرند.
 8. جوشکاری: در صنایع جوشکاری نیز با استفاده از نور لیزری می‌توانند قطعات فلزی را به هم جوش داده و اتصالات قوی و دقیقی ایجاد کنند.

به طور کلی هد لیزر به دلیل دقت عالی و سرعت بالا در صنایع مختلف کاربردهای گسترده‌ای دارد.

اجزاء هد لیزر

هد لیزر عموماً از اجزاء مختلفی تشکیل شده که هر یک در تولید، تقویت و هدایت اشعه‌های لیزری عملکرد خاصی داشته و بر کیفیت و قدرت خروجی لیزر تأثیرگذار هستند.

 • منبع لیزر: این بخش نور لیزری را تولید می‌کند. منبع لیزر می‌تواند یک دیود لیزر، الیت لیزر، یا هر لیزر دیگری باشد که بر اساس کاربرد و نیاز نهایی انتخاب می‌شود.
 • آینه‌ها: درون هد لیزر برای انعکاس جهت و هدایت نور لیزر از دو آینه استفاده می‌شود؛ لذا آینه‌ها به عنوان بخش‌هایی با سطح صیقلی برای راهنمایی نور لیزر در مسیر صحیح عمل می‌کنند.
 • لنزها: برای تمرکز و هدایت نور لیزر، لنزها را تعبیه می‌کنند؛ آن‌ها با تغییر مسیر و قطر پرتو لیزر، جهت انجام کارهای مختلفی مانند: برش، حکاکی یا تمرکز بر روی یک نقطه خاص استفاده می‌گردند.
 • لنز کیوی: لنز کیوی فضای بین ماژول کوچکی است که نور لیزر از آن عبور می‌کند؛ که این لنز به منظور تمرکز و کنترل بار لیزری استفاده می‌شود.
 • دسته یا سیستم کنترل: این قسمت از هد لیزر برای کنترل و مدیریت عملکرد لیزر و پارامترهای مربوطه آن طراحی شده که شامل تنظیم قدرت، کنترل سرعت و مکانیزم هدایت پرتو لیزر است.
 • سنسورها: در دستگاه هد لیزر برای نظارت و کنترل بر پارامترهای مربوط به لیزر مانند دما، قدرت و جهت پرتو سنسورها را تعبیه کرده‌اند.
 • بدنه و سیستم خنک‌کننده: این قسمت‌ها بسته به نوع و اندازه دستگاه هد لیزر متفاوت هستند و برای حفاظت از اجزاء داخلی، ردیابی حرارت و خنک‌ کردن دستگاه استفاده می‌شوند.
 • سیستم فوکوس: این قسمت مسئول فوکوس کردن نور لیزر بر روی سطح کار بوده و معمولا شامل عدسی‌ها و منابع نور جانبی است.

اجزاء هد اتوفوکوس لیزر

انواع هد لیزر

هد لیزر را می‌توان براساس توان، طول موج، شیوه‌ی کار و کاربردهای خاص دیگری که دارند دسته‌بندی کرد.

 • هد لیزر دایود: این نوع هد لیزر از دیودهای نیمه‌هادی تشکیل شده و برای کاربردهایی مانند خواندن پرینترهای لیزری، اسکنرها و… استفاده می‌شود.
 • هد لیزر جوشکاری: این نوع هد لیزر برای جوشکاری و برش فلزات به کار می‌رود و دارای توان بالا و قابلیت تولید پالس‌های کوتاه است.
 • هد لیزر فایبر: در این مدل از فیبر نوری به عنوان منبع تولید لیزر استفاده می‌شود و برای برش و حکاکی فلزات، سنگ و چوب، علامت‌گذاری روی قطعات الکترونیکی و مصارف پزشکی کاربرد دارد.
 • هد لیزر CO2: این مدل هد لیزر از گاز کربن دی‌اکسید به عنوان ماده فعال استفاده می‌کند و کاربردهای نمونه فیبری را داشته و دارای توان بالا و قابلیت تولید پالس‌های کوتاه است.

با تمام این اوصاف، یکی از مهم‌ترین دسته‌بندی‌های موجود برای هدهای لیزر، نحوه‌ی کار آن‌ها است و بر این اساس هدهای لیزر را می‌توان به دو نوع دستی و اتوفوکوس طبقه‌بندی کرد. هد اتوفوکوس لیزر به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای جانبی دستگاه لیزر کاربردهای بسیاری دارد و در ادامه با ویژگی‌های آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

هد لیزر اتوفوکوس

هد اتوفوکس، همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، یک هد لیزر خودکار است که علاوه‌بر اندازه‌گیری فاصله، می‌تواند اندازه و زاویه‌ها را نیز مشخص کند؛ برای این کار با استفاده از تکنولوژی هدایت نوری، پرتو لیزر را در جهت مورد نظر هدایت کرده و با توجه به زاویه‌ای که پرتو لیزر به دستگاه بازتاب می‌دهد زاویه را محاسبه می‌کند.

نحوه عملکرد هد لیزر اتوفوکوس اغلب به وسیله سنسور‌های اولتراسونیک یا فوتوالکتریک انجام می‌شود؛ این سنسورها سیگنال‌های فوق صوتی یا فوق نور را منعکس می‌کنند.

زمانی که این سیگنال‌ها به دستگاه برخورد می‌کنند؛ با تشخیص به روزرسانی‌هایی که برای سیستم لنز هدایت نور انجام می‌شود؛ هد لیزر اتوفوکوس تنظیمات فاصله را تغییر می‌دهد؛ تا نقطه تمرکز بر روی یک جسم یا ناحیه خاص باشد.

بهترین برند و مرکز خرید هد لیز اتوفوکوس

برندهای مختلفی در حوزه طراحی، تولید و عرضه اهد لیزر اتوفوکوس در حال رقابت هستند که هر یک دارای محصولاتی با قابلیت و مزایای خاص خود بوده و مخاطبانی با نیاز، هدف، بودجه و شرایط مختلف را به سمت خود جلب می‌کنند. تعدادی از معروف‌ترین برندهای هد لیزر اتوفوکوس آن‌ها عبارتند از:

 • تروپیکال (Trotec)
 • اپیل (Epilog)
 • آمادا (Amada)
 • گلو (Glowforge)
 • سالواگنینی (Salvagnini)
 • تی اند ان (T and N)
 • ام تی ای (MTA)
 • ترامپف (Trumpf)
 • مزک (Mazak)
 • بیسترونیک (Bystronic)
 • ری‌تولز (Raytools)
 • WSX

همه این برندها در صنعت هد لیزر به عنوان برندهای معتبر و با کیفیت شناخته می‌شوند، اما دو برند Raytools و WSX به عنوان معتبرترین برندهای چینی، سهم عمده‌ای از تأمین این قطعه در بازار ایران دارند.

قطعا کسب اطلاعات و شناخت هر یک از برندهای متنوع در این زمینه تا حدودی دشوار است؛ همچنین امکان خرید و اعتماد به مراکز عرضه کننده معتبر نیز مسئله بسیاری از مخاطبان بوده و شرایط شناخت و دسترسی برای تمام متقاضیان میسر نیست‌؛ لذا برای خرید هد اتوفوکس لیزر می‌توانید به تأمین‌کننده‌های داخلی مراجعه کنید. مجموعه‌ی بزرگ، مجرب و معتبر پایاپیشرو سرویس یکی از بهترین تأمین‌کنندگان ابزار و ماشین‌آلات صنعتی در داخل ایران بوده و با هدف عرضه‌ی انواع قطعات صنعتی من‌جمله هد لیزر به متقاضیان داخلی محصولات صنعتی فعالیت دارد.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی خرید هد اتوفوکوس لیزر و دیگر محصولات این مجموعه کافی است از طریق راه‌های ارتباطی موجود با کارشناسان فروش این مرکز ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

چه ویژگی‌هایی در هد لیزر اتوفوکوس مهم است؟

ویژگی‌هایی مانند: قدرت لیزر، طول موج، دقت، قابلیت تمرکز، پایداری و… را در نظر بگیرید.

چه عواملی در انتخاب هد لیزر موثر هستند؟

در انتخاب هد لیزر عواملی مانند: کاربرد موردنظر، میزان بهره‌وری، هزینه، محیط کاربری، نیاز به نگهداری و ساختار فیزیکی دستگاه موثر هستند.

هد لیزر فوکوس دستی مناسب است یا فوکوس اتوماتیک؟

قطعا از نظر خروجی دقیق، سرعت عمل خوب، راندمان بالای کار و کیفیت اندازه‌گیری نمونه اتوماتیک ارجحیت دارد؛ اما هدف کاربردی و بودجه ملاک اصلی انتخاب خواهد بود.

 


مطالب مرتبط با دستگاه لیزر برای راهنمایی بیشتر:

دستگاه برش لیزرلنز دستگاه برش لیزرقیمت عدسی دستگاه لیزرآموزش راه اندازی لیزردستگاه لیزر حکاکیقطعات جوش لیزرنازل جوش لیزرگان جوش لیزراستابلایزر لیزر – چیلر دستگاه برش لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *